• Koncepcia a poslanie školy

“[Kids] don't remember what you try to teach them. They remember what you are.”
        • Naša koncepcia myslenia

„ ...you learn something every day if you pay attention...“

„ ...každý deň sa niečo naučíš, stačí len vnímať... “

Súkromné gymnázium je netradičnou, modernou školou s celoslovenskou pôsobnosťou, kde výchova a vzdelávanie prebieha v prostredí, v ktorom kvalita komunikácie vytvára úroveň dobrých medziľudských vzťahov, kde sa dáva dôraz na vyváženosť, harmonickosť, integritu výchovy osobnosti, jej intelektuálny, citový, charakterový a mravný rozmer, kde sa chápe osobnosť študenta ako bytosť slobodná, činná, tvorivá a zodpovedná, kde výchovné prostredie nie je chápané iba ako priestor získavania nových poznatkov, ale je prostredím, v ktorom mladý človek dokáže chápať a rozumieť svojmu postaveniu v spoločnosti, ktorú plnohodnotne vníma a poznáva seba samého.

Súkromné gymnázium ako jediná škola v Slovenskej republike poskytuje bilingválne vzdelávanie v anglickom jazyku už od 1. ročníka štúdia s povinným vyučovacím jazykom slovenským a anglickým ponúkajúc možnosť štúdia v pilotnom programe Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR založenom na záujme žiaka, ktorý podporuje rozvoj kompetencií a umožňuje štúdium predmetov podľa vlastného záujmu už po skončení prvých troch rokov štúdia.

Súkromné gymnázium je spoluautorom nového obsahu výchovy a vzdelávania v gymnáziu na národnej úrovni. Našu školu vnímame ako školu 3. tisícročia - modernú, humánnu, demokratickú, odlišuje sa od iných škôl vo viacerých aspektoch:

• netradičná koncepcia vzdelávania, moderné metódy učenia, učenie sa pre prax – obchodná angličtina, korenšpondencia v anglickom jazyku, odborné predmety a semináre v anglickom jazyku pre prípravu na štúdium vysokej školy v zahraničí,

• zážitkové formy vyučovania s dôrazom na rozvoj komunikácie, kreativity, individuality a prejavu

• aktívny kontakt s anglickým jazykom už od prvého ročníka, možnosť voľby výučby ďalších cudzích jazykov v rámci rozvrhu, krúžkovej činnosti a individuálne formou konzultačných hodín

• integrované vyučovanie obsahu a jazyka (8-10 študentov v jednej skupine)

• bilingválne vzdelávanie, výučba native speaker lektormi a kvalifikovanými odborníkmi certifikovanými pre výučbu cudzieho jazyka

• individuálny prístup ku každému študentovi zohľadňujúc jeho prirodzené nadanie a preferencie, nízky počet študentov v triedach

• vytváranie prirodzenej autority učiteľa, osobný vzťah učiteľa a študenta

• spolupráca s rodičmi (spoločné aktivity, výlety, a pod.)

• príjemná atmosféra a dni plné zážitkov, exkurzie a výlety do zahraničia, lyžiarske zájazdy, stáže a študijné pobyty v zahraničí (Malta, United Kingdom, USA, ...)

• medzinárodné ocenenia a úspechy školy a jej študentov, účasť v prestížnych súťažiach európskeho charakteru (viď História školy), účasť v medzinárodných vedeckých a školských projektoch ako aj projektoch pod záštitou Ministerstva školstva, vedy a výskumu SR a Európskej únie

• plná podpora vedenia školy rozvoju talentu a nadania mladého človeka, osobitá pozornosť venovaná individualite a osobnosti každého študenta, neformálny prístup

• vynikajúce výsledky študentov na maturitných skúškach

• modernizované, neustále inovované priestory

• profesionálne technicky vybavené multimediálne učebne, interaktívne tabule, coach-lab laboratóriá pre fyziku, chémiu, biológiu, realizáciu pokusov

• WIFI v celej budove a voľný prístup k internetu v priestoroch školy

• multifunkčná športová hala a telesná výchova v športovom areáli školy

• vzhľad školy rešpektujúci individuálnu osobnosť, záujmy a preferencie jej študentov (vitríny

• úspechov a ocenení, grafiti kresby študentov na stenách v hlavných priestoroch, ...)

Súkromné gymnázium je prvou bilingválnou strednou školou v Prešove. Jednou z prioritných požiadaviek pri uplatnení sa jedinca v dnešnej spoločnosti je znalosť cudzích jazykov, čo deklaruje vo svojich vyhláseniach aj MŠVVAŠ SR.

„Základnou požiadavkou vzdelaného človeka je cudzojazyčná gramotnosť. Základnou filozofiou reforiem v oblasti jazykovej politiky je podporovať vznik multikultúrnej európskej spoločnosti, čo predpokladá dosiahnutie komunikačných kompetencií minimálne v dvoch cudzích jazykoch.“

„Children have to be educated, but they have also to be left to educate themselves.“