• Štátna jazyková skúška

"Koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človekom."
        • V spolupráci so Štátnou jazykovou školou v Žiline je žiakom nášho gymnázia umožnené vykonať štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka za výhodných podmienok a s odbornou prípravou na jej úspešné zvládnutie. Žiaci Súkromného gymnázia, Solivarská 28, Prešov nemusia navštevovať Štátnu jazykovú školu. Štátna jazyková skúška môže byť vykonaná na úrovni B2 alebo C1.

Štátna jazyková skúška na úrovni B2 umožňuje jej držiteľovi vyučovať anglický jazyk v materských školách a na základných školách (podmienkou je ešte ukončené vysokoškolské štúdium 2. stupňa akéhokoľvek zamerania s pedagogickým minimom).

Štátna jazyková skúška na úrovni C1 umožňuje jej držiteľovi vyučovať anglický jazyk nie len v materských a na základných školách, ale aj na stredných školách (s rovnakou podmienkou ako pri úrovni B2). Ďalej umožňuje držiteľovi získať živnostenský list na podnikanie v oblasti vedenia jazykových kurzov a vykonávanie prekladateľskej, resp. tlmočníckej činnosti. Zároveň je toto vysvedčenie akceptované aj ako certifikát o jazykovej úrovni C1, za ktorý dostávajú uchádzači o štúdium na vysokých školách istý počet kreditov a platí aj v krajinách V4.

Štátna jazyková skúška v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 321/2008 o jazykovej škole.